Přehled jeskyňářských akcí na rok 2018

Rok 2018 začal a propozice letošních speleologických a podzemnických akcí pomalu nabývají obrysů . Níže je uveden výpis akcí již anoncovaných, spolu s odkazy na jejich weby. Seznam chceme postupně rozšiřovat a doplňovat o detailní informace a tak pokud vy sami organizujete akci nebo o nějaké víte a chybí tu, využijte komentář pod článkem k zaslání informací a odkazů.

Zatím například chybí informace o konání Setkání speleologů v roce 2018, které se naposledy konalo v Labských pískovcích a letos poprvé zavítá do Moravského krasu. Do října, kdy se akce koná, je samozřejmě ještě daleko. Jiné akce jsou ale již naplánovány a tak se hodí  stručný přehled:

duben

20.-22. dubna 2018 : Speleofórum 2018  – již 38. ročník akce, kterou původně zakládali expediční jeskyňáři ke vzájemné výměně zkušeností. Od roku 2006 se akce stala natolik masovou, že se z kapacitních důvodů přesunula z Rudice do Sloupu v Moravském krasu. Počet účastníků se pravidelně pohybuje kolem 300 a  soušástí speleofora je tištěný sborník Speleofórum.

květen

26.-27. května 2018 : 6. ročník Konference České podzemí se odehraje v prostorách Hornického muzea Příbram. Tématem konference je průzkum, záchrana a využitelnost montánních památek, provozování skanzenů a historie hornictví.  Organizátoři zveřejnili téké výzvu k zaslání abstraktů.

červen

14. – 17. červen : Speleoškola v lokalitě Košariská pri Lozorně / Slovensko  – čtyřdenní speleoškola pro potenciální jeskyňáře pod vedením zkušených speleologů z Trnavy a Bratislavy. Náplní kurzu je vše od bezpečnostních pravidel a základů pohybu v jeskyních, přes přednášky o ochraně jeskyní, fotografování, mapování až po vznik jeskyní a jejich ochranu.

 

červenec

2.-8. července : Balkan Caver’s Camp 2018 – 12. ročník v rumunském Baru Mare, pohoří Șureanu, župa Hațeg. Mezinárodní jeskyňářský kepem, spojený s národním kongresem rumunské speleologie a s mezinárodním festivalem speleo umění s názvem SpeoArta 2018

srpen

22.-26. srpna : Jaskyniarsky týždeň 2018 nepotvrzená a neoficiální informace,  potvrzené zatím ani není místo (Pružina – Predhorie).  Oficiální informace se budou objevat zde: http://sss.sk/index.php/cinnost-sss/jaskyniarsky-tyzden

23.-25. srpna : EuroSpeleo Forum 2018 v rakouském Ebensee je hlavní speleologickou událostí Evropy roku 2018 pod hlavičkou UIS. Očekává se až 700 návštěvníků z téměř 30 zemí. Podle propozic zveřejněných v 2. cirkuláři se jedná o takovou zmenšeninu mezinárodního kongresu ICS, jako jsme ho zažili v roce 2013 v Brně. Program je velmi detailně zpracovaný, po jednotlivých chodinách a exkurzích a lokalitách. Ebensee je z Prahy i z Brna vzdáleno méně než 4 hodiny jízdy autem.

říjen

??? října : Setkání jeskyňářů (v Moravském krasu). – každoroční neformální setkání speleologů, organizované již od roku 1979. Dlouhá léta probíhalo na Tetíně, odkud se od roku 2010 stěhuje pokaždé do jiné lokality. Poslendí setkání bylo v Labských pískovcích a na rok 2018 byl horký brambor přehozen poprvé do Moravského krasu, konkrétně do rukou Myotisáků, pobočného spolku ZO ČSS 6-21. Termín a podrobnosti zde doplníme, jakmile je pořádající skupina sdělí.

 

listopad

16.-18. listopadu : Speleokonfrontacje. Polsko, Podlesice. http://www.speleo.waw.pl/icagenda/55-speleokonfrontacje-2017

Napsat komentář

Přejít k navigační liště