Novinky Petzl pro rok 2018 – quo vadis Petzl?

Firma založená Ferdinandem Petzlem, vynikajícím francouzským speleologem a současně vývojářem lezeckých pomůcek a vybavení, uvedla  ve svém sortimentu po delší době novinky týkajíci se speleologie. Zda však nové modely základní jeskyňářské výstroje navážou na mnohaletý úspěch svých předchůdců, není vůbec jisté.

Jedná se především o vysoce výkonnou čelovku, která se názvem vrací k speleologické legendě. Svítilna přichází na trh ve dvou variantách s označením Petzl DUO-S, Petzl DUO Z. Druhou novinkou je přilba pro speleologii, uváděná pod názvem Petzl Boreo.

Přilba Petzl Boreo dle publikovaných fotografií vychází tvarově z přileb Vertex a Elios, tedy přileb s tenčí skořepinou z materiálu ABS namísto polykarbonátu. Od modelu Elios pak Boreo zdědila polystyrenovou výstelku. Petzl se snaží navázat na systémové řešení, které prodával pod názvem Petzl Explorer. Jednalo se o přilbu z výroby osazenou svítilnou DUO a acetylenovým hořákem.

Acetylenovému svícení odzvonilo, v Polsku je například zakázané. Diody LED však spolehlivě dostihly a v mnoha případech i překonaly plamínek karbidové lampy. Nová čelovka Petzl DUO S má nabídnout přes 1000 lumenů světelného toku a Petzl proto vsadil na prodej sestavené soupravy s přilbou Boreo Caving.

Boreo Caving je varianta nově uvedené lezecké přilby Boreo. Výrobce ji chystá dokonce prodávat v čtyřbalení pod názvem Boreo Club – pravděpodobně se slevou pro kluby. Nahradí pravděpodobně řadu Elios.

Větrací otvory na přilbě disponují zakrývacími lamelami, ovšem jejich rozměr je pro speleologii přehnaný. Seřizovací mechanismus na hlavové popruhy je oddělen od přilby stejně jako na přilbě Vertex a není šikovně ukrytý pod hranou přilby, jako tomu bylo u přileb Ecrin. Boční část přilby kolem uší je vybraná stejně jako u přilby Vertex, kde má tato úprava své opodstatnění v podobě místa k upevnění chráničů sluchu. U speleologie odhalení boků hlavy představuje spíše nevýhodu. Naopak zadek přilby je mírně přesahující na týlovou část lebky.

Koncepce přilby nakonec připomíná model Scirocco 2.0, což je pěnová ultralehká přilba. Oproti jejím 170 gramům má Boreo Caving hmotnost 335 gramů.

Přilba je složena z vnitřní pěnové výplně (EPP-expandovaný polypropylen), vložky z expandovaného polystyrenu (EPS) a je obalena skořepinou z ABS plastu.

Uvedení přilby na trh bylo ohlášeno na leden 2018, poté se informace z oficiálního webu petzl ztratila.

Nová varianta čelovky Petzl DUO  S toho po své „matce“ příliš nezdědila a podobá se spíše na model PIXA. A to nejen tvarem reflektoru, ale i ovládacím knoflíkem, který umožňuje manipulaci v rukavicích a má polohu pro uzamknutí vypnuté čelovky.

Čelovka obsahuje tři zdroje bílého světla prů různé šířky kužele. Dále disponuje červeným světlem a snímačem odraženého světla. Petzl uvádí, že čelovka používá patentovanou technologii FACE2FACE. Zdá se, že konečně přišla doba, kdy výrobci zvažují nepříjemné oslňování čelovkářů při blízkém kontaktu. Světelných režimů je 6 a pokrývají různé šířky a vzdálenosti odosvitu. Světelný tok jednotlivých režimů je od 80 lm (23 hodin) až po maximálních 1100 lm bez udání doby svitu. V režimu 450 lm má čleovka uváděn dosvit 190 metrů při bodovém zdroji světla a výdrží 4 hodiny a 30 minut.

Baterie k napájení svítilny je Li-Ion akumulátor vycházející z čelovky ULTRA a disponuje LED

orientačním čtyřstupňovým ukazatelem zbývající kapacity. Kapacita akumulátoru je 6400 mAh při napětí 3,7V a doba nabíjení dodávaným nabíječem je 8 hodin. Výrobce má v plánu dodávat čelovku v kufříkové sadě 5 ks čelovek se systémovým anelovým nabíječem, podobným jako býval u důlních lamp.

Aktualizace:

Petzl DUO se bude vyrábět v dalších variantách. Celkově se jedná tedy o 3 modely?

  • Petzl DUO S  – napájení Li-Ion s kapacitou 6400 mAh a max. 1000 lumenů, výdrž při 180 lm 12,5h
  • Petzl Duo Z1 – napájení Li-Ion s kapacitou 6400 mAh a max. 360 lumenů, výdrž při 170 lm výdrž 12h
  • Petzl DUO Z2  – napájení 4xAA (tužkové a max 460 lm,  při 120 lm výdrž 5h

Přilba Petzl Ecrin a čelovka Petzl Duo byly obě po více jak dvě desítky let de facto standardem ve speleologii. Vzhledem k avizované ceně silnější avrianty Petzl DUO S  (450$) se nové DUO masového rozšíření pravděpodobně nedočká. Lze si představit její oblibu spíše u profesionálních složek nebo při nákupech vybavení financovaných granty, fondy EU a podobně. Varianta DUO Z2 napájená 4 ks AA baterií (tužkové) má anoncovanou cenu 250$, což na českém trhu bude znamenat cenu ca. 5500,- Kč. Nové DUO by tak muselo oslnit svojí kvalitou, spolehlivostí a provedením, aby s více jak dvojnásobnou cenou porazilo konkurenci od Fenixe, Armytecu a Zebralightu.

 

Odkazy:

  • https://www.petzl.com/INT/en/Sport/New/DUO-S
  • https://www.petzl.com/INT/en/Sport/New/DUO-Z2

2 komentáře u „Novinky Petzl pro rok 2018 – quo vadis Petzl?“

  1. Ahoj Krtku, jen pro upřesnění, přilba Vertex nemá tenkou skořepinu s polystyrénovou vložkou, ale systém popruhů, podobně jako u přileb Ecrin.

  2. ahoj
    Tak jsem to zpřesnil. ABS zdědilo Boreo po obou a pěnu po Eliosu. Ale ten systém popruhů není jako u Ecrina na obvodové pásce hlavy, ale samostatně na posuvné m třmenu. Což není uplně super. Pozitivní je snad cena, kdy za 4800,- jde koupit 4 ks tam, kde mají ve skupinovém skladu stále cassidy.

Napsat komentář

Přejít k navigační liště